Çamuru paketten çıkarttığım gibi kullanmak isterdim ancak şuan ki 3b seramik yazıcımda bu pek mümkün değil. Sanırım yüzlerce yada tonlarca kilo basınca dayanabilecek parçalar dahilinde mümkün olabilir. Daha yoğun çamur kullanmak için yapmak istediğim incelediğim ve araştırdığım parçalar var ancak bu aşamada 3-6 bar arası basınç ile ekstruderi besleyebileceğim bir çamur hazırlamalıyım.

İlk olarak çamuru 1.5-2 cm kalınlığında ve küçük plakalar halinde su dolu kova yada kaplara yerleştiriyorum. Genel olarak 30-45 dakika arasında suyun içinde bekletiyorum. Sudan çıkardığım çamurların homojen bir kıvamda olması için ilk önce  masaya yayıp küçük karelere bölüp biraz daha su ekleyip bekliyorum daha sonra küçük parçalar halinde sistre ve spatula ile iyice birbirlerine yedirerek karıştırıyorum. Formları daha sağlıklı baskı alabilmek için kıvamın yoğurt kıvamından biraz daha yoğun olması gerektiğini düşünüyorum. Kıvamı çok cıvık yaptığımızda yazdırma işlemi başladığında kendini taşıyamayacak bir çamur bizi zora sokacaktır. İlk aşamada çamurunuzun yoğun olması size sıkıntı çıkaracaktır. Yoğun bir kıvam yerine çamurun ilerleyebileceğine ve kullandığınız hortumun ve nozulun çapına göre düşünerek hareket edin. Çok aşırı cıvık olmayan bir kıvamı tutturursanız modellerinizi kurutma yaparak çok rahat ayakta tutabilirsiniz. Daha sonraki çalışmalarınızda bir öncekini referans alarak gerekiyorsa biraz daha yoğun kıvamda çamur hazırlayabilirsiniz.

 

 


    

Kıvamı anlatabilmek için hazırladığım çamurdan ufak bir video.

 

 

Bu aşamadan sonra çamuru dinlenmeye bırakıyorum. Oda sıcaklığında dinlendirmekte fayda var arada bir kontrol etmeyi unutmayın tabi ki 🙂

 

Spread the love